Калуна - есенната вълшебница
Калуната е вечнозелено растение, което намира място във всяка градина. Този храст е истински хамелеон, защото притежава способността да променя цветовете и облика си през цялата година, така че никога не може да ви омръзне. Калуната е лесна за отглеждане, тъй като не се нуждае от ежедневно поливане. Необходимо е единствено да осигурите добър дренаж на растението, ако го отглеждате в саксия, както и достатъчно слънчева светлина. В есенния сезон магазините за цветя и разсадниците изобилстват от калуна, така че какъв по-добър момент да вземете една или повече за вашата градина? В статията ви споделяме всичко за отглеждането ѝ.
Ако търсите специалист в озеленяването, свържете се с някой от екипа ни.
Къде да засадим калуна
Калуната има изключително красиви листа и цветове, като през различните сезони може да се трансформира от зелено, през жълто, бяло, бронзово, розово, цикламено и червено. Тези цветове ще ви радват както през лятото, така и през зимата, предоставяйки разнообразие в декора на вашия дом или градина. Тя успешно вирее както в градини, така и на тераси или в затворени помещения. Необходимо е да бъде засадена в самостоятелна саксия или сандъче. С нея можете да аранжирате алеите в двора си, за да им придадете красота и цвят, можете да разнообразите терасата си и да добавите акцент в хола, например. Добре се съчетава с иглолистно растения като клек. Есенно цъфтящите сортове могат да се съчетаят с ранно цъфтящи луковици на минзухари.
Засаждане
Най-подходящото време за засаждане на калуна са есента и пролетта, като е добре да оставите достатъчно разстояние за растението, около 40 – 60 см, за да осигурите добра вентилация и място за растеж. Това ще гарантира наличието на здрави листа и красиви цветове. След засаждане трябва да покриете почвата с мулч, за да избегнете израстването на тревички. Така ще съхраните влажността на почвата и ще осигурите по-висока киселинност, от която растението има нужда.
Отглеждане
Калуната се нуждае от поне 6 часа слънчева светлина на ден, за да има красиви и наситени зелени листа. При недостатъчно светлина калуната губи красотата си и не успява да се развие напълно. Както казахме, необходим е и добър дренаж. Поливането е достатъчно веднъж или два пъти седмично през първия сезон, докато растението се хване добре. Почвата трябва да е влажна, но не прекалено, за да може храстът да има бърз и красив растеж. От втората година нататък, растението не се нуждае от толкова редовно поливане, защото е силно сухоустойчиво.
Калуната обича по-кисели почви. Затова, ако почвата, която използвате е предимно алкална, можете да добавите торфен мъх. Идеалните стойности на PH на почвата са 4.5 – 5.5. През пролетта, когато калуната прецъфти, трябва да подрежете растението. Това ще предпази клонките в средата. При подрязването се отстранява цялата прецъфтяла част от всяка клонка, като се реже до началото на зелената част от клонката. Важно е растението да не се подрязва до частта на стъблото в основата на растението, която не е разлистена, тъй като няма да може да се възстанови.
При проблеми с вредителите, свържете се с някой от нашите специалисти.
Сфера 2015
Ремонт на баня, Бургас23 извършени проекта
Сфера 2015
Ремонт на баня, Бургас23 извършени проекта
Ивайло Стоянов
Цялостен ремонт, София8 извършени проекта
Ивайло Стоянов
Цялостен ремонт, София8 извършени проекта
DYSIGN
Архитектура и дизайн, София8 извършени проекта
Калин Недялков
Покривни услуги, София13 извършени проекта