Отрови в дома – опасните химикали, които вдишваме ежедневно

Публикувано на 08/04/2025 от Ирена Петрова | Последна редакция на 08/04/2025 | Видяно 5 096 пъти

Нашите домове трябва да бъдат места, където се чувстваме сигурни и удобни. Въпреки това много от ежедневните материали и продукти, които използваме, несъзнателно отделят вредни химикали във въздуха, който дишаме. От почистващи препарати до мебели и дори самите стени около нас, невидимите токсини могат да допринесат за редица здравословни проблеми, от респираторни заболявания до неврологични разстройства. Познаването на тези скрити опасности е първата стъпка към създаването на по-здравословна жизнена среда. Ето какво трябва да знаете по темата:

Но преди това - ако планирате циклене на паркет, свържете се с някой от нашите професионалисти.


Скрити токсини в ежедневните продукти

Много домакински предмети съдържат летливи органични съединения (ЛОС), които се отделят във въздуха като газове. Боите, освежителите за въздух, почистващите продукти и дори ароматизираните свещи могат да отделят летливи органични съединения като формалдехид и бензол, като и двете са свързани с дългосрочни рискове за здравето. Забавителите на горенето в мебелите, фталатите в пластмасите и пестицидите в продуктите за контрол на вредителите увеличават токсичното натоварване. Докато тези химикали се използват за подобряване на издръжливостта, естетиката и функционалността, тяхното въздействие върху качеството на въздуха в помещенията често се пренебрегва.


Въздействието върху здравето и благосъстоянието

Излагането на токсини на закрито може да има както незабавни, така и дългосрочни последици за здравето. Краткосрочните симптоми включват главоболие, световъртеж и алергични реакции, докато продължителното излагане се свързва с хормонални смущения, проблеми с развитието на децата и дори рак. Лошото качество на въздуха в затворени помещения също е свързано с респираторни заболявания като астма и хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). Тези, които прекарват значително време на закрито, като деца и възрастни хора, са особено уязвими.


Как да детоксикирате дома си

Намаляването на токсините на закрито не изисква драстични мерки, а по-скоро информиран избор. Изборът на естествени почистващи продукти, използването на бои с ниско съдържание на ЛОС или без ЛОС и изборът на мебели, изработени от необработено дърво или сертифицирани органични материали, могат значително да подобрят качеството на въздуха. Стайни растения като лилии, змийски растения и паякови растения могат да помогнат за абсорбирането на токсините и да подобрят нивата на кислород. Правилната вентилация, редовното пречистване на въздуха и минимизирането на използването на синтетични аромати могат допълнително да създадат по-здравословно жилищно пространство без токсини.

Ако ви трябва добър плочкаджия, свържете се с някой от нашите професионалисти.

Бъди в крак с тенденциите в дома и интериора. Информирайте се първи и напълно безплатно чрез:

Георги Калинов VIP
Плочки и теракот, София
Атанас Иванов
Цялостен ремонт, София
36 извършени проекта
Хитов и Петров Груп ООД VIP
Ремонт на баня, София
6 извършени проекта
Вътрешни ремонти
Цялостен ремонт, София
170 извършени проекта
Майстор Петър
Плочки и теракот, София
10 извършени проекта
Строително-ремонтни дейности-Тодоров
Покривни услуги, София
81 извършени проекта