Делфиниум: засаждане и грижи
Нищо не може да се сравни с цветовете на делфиниума. През юни и юли те образуват високи цветни шипове, които могат да достигнат над 2 м височина. Те са най-известни с ярките си сапфирено сини цветове, но се срещат и лилави, розови, бели и дори червени. В зависимост от сорта, цветовете на Делфиниума могат да бъдат единични или двойни. Тези цветя са основен елемент в градините и тревните бордюри, придавайки височина и цвят на експозициите. Отглеждат се в Обединеното кралство от векове. Думата делфиниум идва от гръцкото delphinos, което означава делфин, вероятно заради формата на отварящите се цветове. Обичайното им име - larkspur - датира от времето на Тюдорите.
Засаждане на делфиниум
Делфиниумите трябва да се засаждат на място, което получава от 6 до 8 часа слънце на ден, за предпочитане сутрешно слънце. Те се нуждаят от защита от силни ветрове и дъждове, за да не се повредят дългите им стъбла. Застоялата вода причинява загниване на короната и корените, затова е необходимо добре дренирано място. За да предотвратите заболявания, засадете ги на място, което позволява добра циркулация на въздуха и където ще имат достатъчно пространство.
Подгответе мястото за засаждане с органична материя или компост на дълбочина 30 см. Засадете делфиниумите в дупка, която е два пъти по-голяма от диаметъра на контейнера, и я засипете с почва, която е добре смесена с органична материя. Върхът на кореновото кълбо трябва да е на нивото на почвата.
Грижа за делфиниума
Подрязване:
За най-добър цъфтеж на новите растения трябва да се отрежат от 2 до 3 добри издънки, когато достигнат височина от 7 см. След цъфтежа подрежете основното стъбло до нивото на по-малките странични издънки, които ще цъфтят вторично с малко по-дребни цветове. За да стимулирате втори, но по-малък цъфтеж в края на лятото или началото на есента, подрежете стъблата до земята непосредствено след цъфтежа. След като растението изсъхне през есента, изрежете цялото растение до земята.
Почва:
Добре дренираната, богата на хумус почва е задължителна, за предпочитане леко алкална. Въпреки че мулчът спомага за запазване на влагата в почвата, ако е поставен твърде близо до стъблата, може да доведе до загниването им. При капризните делфиниуми качеството на почвата играе важна роля за успеха или неуспеха. Нанасяйте балансиран течен тор с бавно освобождаване на всеки 2-3 седмици. Избягвайте торове с високо съдържание на азот. Компостираният оборски тор, приложен през есента, помага за подхранването на тези силно хранещи се растения.
Поливане:
Полейте дълбоко по време на бездъждовни периоди, но не допускайте застояване на вода. Делфиниумите обичат влагата, но задържането на вода причинява загниване на корените. Поливайте делфиниумите в основата, като поддържате листата сухи, за да предотвратите болести.
Размножаване
Най-доброто време за засяване на делфиниуми е от септември до март. Използвайте пресни семена, тъй като след една година покълването може да е слабо. Препоръчва се предварително накисване, за да се подобри покълването, както и температури от 18 през нощта и 24 градуса през деня по време на покълването. Покрийте семената само с една осма от почвата и ги поддържайте равномерно влажни, но не мокри, тъй като това може да доведе до загниване. Препоръчва се и по-малък, а не по-голям размер на саксията, ако ги отглеждате в такава.
Обикновено делфиниумите не цъфтят през първата година, така че бъдете търпеливи и през втората година трябва да ги видите да оживяват. Семената, събрани от хибриди, растящи в градината, може да не дадат потомство, което да цъфти “вярно с оригинала”.
Ако планирате озеленяване на вашия двор или градина, свържете се с някой от нашите специалисти.
Георги Димитров
VIP
Цялостен ремонт, София
13 извършени проекта
Методи Емилов
Сухо строителство, София6 извършени проекта
Искра Босева
VIP
Шпакловки, София
Алекс Алексиев
ВиК Услуги, Банкя19 извършени проекта
Костадин Димитров
Покривни услуги, София26 извършени проекта
Илиян Иванов
Електроуслуги, София11 извършени проекта