Как функционират термопомпите и за кого са най-оптимален избор
Какъв метод на отопление да изберем за зимата – това е един от основните въпроси, които интересува хората с настъпването на зимата, а най-добре тази дилема да е разрешена преди това. Всеки се стреми да избере най-правилния, оптимален и икономичен вариант за своето жилище. Ще се опитаме да ви покажем максимален брой възможности, като се допитахме до раздел „Отопление“ на форума „Направи сам“. С над десетгодишна история форумът е събрал изключително полезни съвети. Следвайки стремежа си да ви запознаваме с най-горещите теми от „Направи сам“, решихме да ви представим устройството и предназначението на термопомпите.
А ако вие вече сте наясно с тази тема и единственото, което ви остава, за да се снабдите с термопомпа, е човек, който да ви я монтира, може да потърсите подходящ изпълнител в списъка на MaistorPlus с регистрирани експерти в областта на отоплението.
Какво представлява термопомпата
Термопомпите са климатични машини, чиято функция е да преобразуват топлинната енергия. Могат да се използват както за затопляне, така и за охлаждане. Характерното при тях е, че за работата си те използват термоенергия от природни източници и я преобразуавт в топлина или хлад – в зависимост от желанието на човек.
Термопомпите са уред, който по своя принцип на работа наподобява устройството на хладилника. Разликата е, че хладилникът извлича топлината само в едната посока – вън от отделението за съхранение на продукти. Термопомпата може да извършва това движение и в двете посоки – тя може да извлича топлината от дома ви, с което да ви охлажда през летните месеци, и да преработва топлината от природата, така че да ви топли през зимата.
Ако не сте специалисти по въпроса и погледнете термопомпата отстрани, вероятно веднага ще решите, че това е климатик. Тя наистина наподобява климатиците, но ролята й в отоплението на дома може да се сравни по-скоро с тази на котлето от централно парно.
Вижте още: Тенденции за отопление през зимата
Как работи
На практика термопомпите имат една основна функция – да преместват топлината, в зависимост от вашите желания – извън или вътре в дома ви. Те са особено подходящи за отопление, защото не произвеждат топлина, а само я отвеждат до дома ви, преработвайки температурата на различни природни източници. Темогат да бъдат подпочвените води, почвата, въздухът.
Термопомпа въздух-вода
Термопомпите, които работят на принципа „въздух-вода“, се наричат още охладители. Извън жилището се монтира компресорен агрегат, който съдържа в себе си пита с фреон. При режим на отопление външното тяло „всмуква“ въздух от околната среда, който минава през фреоновата пита и през компресор, като се трансформира в пара с температура между +30 и +45 градуса. Най-често вътрешната инсталация в дома включва водно подово отопление. Специалистите съветват отоплителните уреди, свързани към термопомпите въздух-вода, да са вентилаторни конвектори, защото според хората в бранша това би бил най-оптималният вариант. Съвременните термопомпи могат да преобразуват ефективно въздуха от заобикалящата ни среда, дори когато температурите навън достигат -20 градуса.
Термопомпа вода-вода
Както подсказва името, термопомпите, работещи на принципа „вода-вода“, извличат топлинна енерия от подпочвените води, чиято температура не варира много в различните сезони. Обикновено тя е между +8 и +15 градуса.
За целта ви е необходим собствен източник – сонда, кладенец или дренаж. Водата от него се отвежда до външното тяло, където се охлажда, а снетата топлинна енергия се предава до вътрешната отоплителна инсталация.
Според специалистите хидротермалните помпи са най-ефективни за отопление през зимата, защото за всеки консумиран киловат електроенергия може да се отдаде между пет и седем пъти повече топлинна енергия.
Термопомпа земя-вода
Инсталацията на геотермалните термопомпи е малко по-различна от тази на предходните видове. При този тип термопомпи се използва топлината, която плитките почвени слоеве са поели от атмосферата и от слънчевата радиация.
На дълбочина до 180 см се полагат полиетиленови тръби, които „поемат“ и отвеждат температурата на почвата. Ролята на топлообменник тук иргаят вертикални полиетиленови тръби. По тях тече разтвор на етилен-гликол, който се явява топлоносител. Веднъж загрят, той бива засмукан от попма, която го отвежда до агрегат. Той снема топлината от разтвора и я предава на вътрешната отоплителна инсталация в жилището.
Вижте още: Камини с невероятен дизайн за един по-топъл и уютен дом
Ефективност
Вече се запознахте с принципа на работа на термопомпите, но преди да направите своя избор, трябва да помислите за ефективността им. За да бъде инвестицията ви в подобно съоръжение оправдана, то трябва да е най-оптималният вариант за отопление за жилището ви. Сметките на хората от бранша показват, че термопомпите не са рентабилна инвестиция за домове с квадратура, която е по-малка от 80 кв. С покачването на квадратурата на жилището, целесъобразността на тези съоръжения расте.
Ако след всичко прочетено дотук вече сте сигурни, че именно термопомпата е вашият начин на отопление, може да потърсите изпълнител на задачата в списъка на MaistorPlus с регистрирани професионалисти, специализирани в изграждането на отоплителни инсталации. На сайта ни ще намерите кратко представяне на различните фирми, както и рейтинг, зададен от потребители, които вече са ползвали услугите им. В случай че искате да се ориентирате директно по предлаганите цени, можете безплатно да заявите проекти да сравните условията, които ви предлагат различните майстори.
Георги Димитров
VIP
Цялостен ремонт, София
13 извършени проекта
Станислав
Отопление и климатизация, Каблешково18 извършени проекта
Георги Димитров
VIP
Цялостен ремонт, София
13 извършени проекта
Александър Костянев
Цялостен ремонт, Пловдив9 извършени проекта
Пламен
Плочки и теракот, Пловдив18 извършени проекта
Dimitrov
Ремонт на баня, София6 извършени проекта