По-малко плевели с капково напояване!

Последна редакция на 23/11/2024 от Павлина Георгиева
Източник | Видяно 1 861 пъти

Лесно ще се съгласите, че борбата с плевели често е неравна и изтощителна. Досадните тревички сякаш само чакат да ни видят гърба, за да поникнат отново там, където преди минути сме ги откъснали. Затова новината, че при капково напояване количеството им осезаемо намалява, е повече от добра. Ето какво сравнение дава hidrazin от “Направи сам” за разликата между поливане с маркуч във вади и напояване чрез капки:

“Ако поливаш в редовете с маркуч, както си го правил досега, какво се получава? Първо, поливаш дъното на вадата и чакаш да ти напои и високото на браздата - там където са ти засети растенията.

Става така, че най-много вода отива там, където не е нужна - дъното на вадата. В резултат там винаги е най-влажно и плевелите растат като откачени.

Когато поливаш с капково вода, отива само във високата част на браздата, а дъното остава сухо - много по-малко плевели.”

Вижте още: Високотехнологични градински изобретения, които ще ви изумят

Свързано:

Идеи за градина Капково напояване: По-добрата система за поливане?

Всяка градина изисква своите грижи, за да може да ни се отблагодадари с богата зеленчукова и плодова реколта. Усилията, които влагаме в нашия зелен кът, са основно свързани с поливане, торене, копаене, плевене. Отстраняването на плевелите държи първенството по трудоемкост, заради което се превръща в едно от най-необичаните градински занимания. Не всяка плевелна тревичка може да бъде отстранена с мотика, най-малкото понякога мястото, където се е показала, е твърде неудобно за такава намеса. Все пак, идеята е да се махнат само плевелите, на и насажденията, край които са пораснали. Погледнете сега към снимката, която ви показваме тук. Какво ви прави впечатление на нея? Има няколко реда, засадени със зеле, което още не е започнало да завива листата си, все още тъмнозелени. Покрай всеки ред откриваме опънат тъмносин маркуч, който е разположен ниско до кафявата почва. Това са така наречените маркучи за капково напояване. На равни разстояния, където са посадени отделните зелки, макар и да не се виждат, има отвори, от които водата излиза на капки и е насочена към корените на растенията. Тя отива само там, където има нужда от нея, без да полива и частта от вадата, където няма засадено нищо. По този начин, както се вижда и на кадъра, няма какво да напоява плевелите и те на парктика липсват.