В темата, посветена на капковото напояване, Andri01 задава въпрос, за чийто отговор сме сигурни, че сте любопитни и вие:
“Как разпределяте равномерно водата в реда? При ред около 7м. ,ако се включи маркуча от съда /на самотек/ в началото, има опасност последните корени да получат много малко вода, а първите - "да се удавят". Друг вариант - включване на маркуча в средата? Или монтиране на различни разпръсквачи по диаметър?”
Отговорите не закъсняват:
“Ами няма как да се получи при капковото неравномерно поливане. След като маркучът се напълни с вода, вече зависи от самото налягане интензитета на капко образуване. Аз поливам на самотек от цистерната /а понякога и от чешмата/ на 12 м. дължина и поливката в реда си е равномерна и в началото, и в края.”
“Има какпкообразуватели с компенсиране на налягането. С други думи - по цялата дължина капе с еднакъв дебит. Аз си взех такива за поливане на ред храсти, които са посадени на наклон, и съответно с обикновени капкови маркучи щях да имам различно налягане и капкообразуване в горния и долния край.”
Един от въпросите, които логично възникват, когато става дума за капково напояване, е дали водата, по протежение на капковия маркуч, тече равномерно навсякъде. По-точно казано, има ли опасност растенията в началото на реда да получат прекомерно много вода, всяко следващо да пие все по-малко, а последното дори да остане на сухо. Ще прочетете различни мнения по въпроса, но хората с по-дълъг опит с тази система за поливане казват, че на практика няма как да се получи неравномерност в разпределението на водата. Това е така, особено ако се използват помпа и програматор. Първата подпомага водата да се изтласква и насочва с нужните атмосфери налягане. Що се отнася до програмиращото устройство, освен времето на поливане, то задава и количеството вода. Освен това, когато водата мине по цялото протежение на маркуча, тя започва да капе от капкообразувателите или отворите под него с еднаква интензивност навсякъде. На снимката, която виждаме тук, е показана поливна система с черни маркучи, до които се вижда цял ред с показали се от земята моркови. Видимо развитието им върви с еднакви добри темпове, което ни подсказва, че всеки от тях е получил равни количества вода.