Не чакайте ябълките да презреят, за да ги оберете от клончетата. Следете тяхното развитие и ги откъсвайте, за да олекотите и освободите дръвчетата, а след това ги оставете за няколко дни - те сами ще узреят. Наслаждавайте се на прекрасните тикви, карфиол, зеле, круши и купищата други есенни плодове и зеленчуци - те са богати на ценни хранителни вещества, а и носят аромата и вкуса на красивата есен.
За да получите истинска професионална помощ в поддръжката на градината, свържете се със специалистите близо до вас. Заявете проект и ще получите безплатно оферти от водещи компании в областта, отправени специално към вас. Разгледайте техните профили и клиентски оценки и сами преценете кой екип е най-добър за вас.
Есенният вариант на градината също има какво да ни даде. Това се отнася не само за привлекателния, естетичен вид, със златните, успокояващи багри, но и за реколтата от вкусни плодове и зеленчуци, които идват с този сезон. На снимката тук можем да се насладим на един жизнерадостен есенен натюрморт, събрал в едно любими фрагменти от всяка есенна градина. Забелязваме няколко слънчогледа с все още неузрели пити, но пък с грейнали като слънца жълти листа. Любимите, свежи, символизиращи празненството от здравето, леко зачервени ябълки също са тук. Има и подобни на тях леко зачервени круши, така че ако техният вкус повече ви се услажда, ще има какво да си хапнете. Забелязваме и две половинки на надлъжно отрязани смокини, разкриващи червените си изкусително сладки семки. Няколко кочана с узряла царевица с жълти зрънца, подаващи се от пашкулите, също да намерили своето място. Няколко кестени са се сгушили във вътрешната част на бодливото си отвън легло. Вдясно от тях забелязваме чепки с черно грозде, които ни напомнят, че скоро след есента идва времето да си налеем по чаша червено вино пред зимната печка. Бяла и оранжева кратуна разнообразяват цветово черното грозде. За финал оставихме царицата на есенната реколта, каквато несъмнено е всяка голяма оранжева тиква. Показаната тук е тип кратуна.