Двускатен покрив: Какво е полезно да знаем за него?

Публикувано на 08/11/2018 от Павлина Георгиева | Последна редакция на 07/06/2019 | Видяно 18 439 пъти

Реализирането на пребиваващия първоначално само в мечтите ни дом е немислимо без неговия покривен завършек. Последният може да се осъществи в различни варианти, според предпочитанията на собственика, архитектурните особености на сградата и ред други условности. В настоящата публикация ще обърнем внимание на някои полезни аспекти, свързани с доста популярния двускатен покрив. Той е един от най-предпочитаните избори, когато става дума за строеж на къщи, но не е изключено да се види и при средно големи жилищни кооперации. В случай че е включен във вашите строителни или ремонтни планове, но не сте уверени, че можете да се справите с тях, при нас има препоръчани покривни специалисти, които са на ваше разположение.


Кои покриви наричаме двускатни?

Най-лесният отговор на този въпрос се появява, като си представим, че гледаме една къща фронтално. От тази позиция нейният покрив има формата на триъгълник, чийто връх може да е по-изострен, прав или полегат. И понеже сме сигурни, че нямате търпение за още малко геометрия, продължаваме нагледния пример на същия език:

  • Катетите или двете стени, спускащи се от горния ъгъл на триъгълника, всъщност представляват скатовете на покрива.
  • В повечето случаи те са напълно изравнени по дължина, както е при равностранните триъгълници.
  • Наклонът на двете била или скатове е минимум десет градуса от гледна точка на хоризонтала и се променя според климатичните особености, колко голяма площ ще бъде покрита и с какви материали.

Вижте още: Плюсове и минуси на видовете керемиди за устойчив скатен покрив


Как се прави двускатен покрив - полезни съвети от специалист

Разбира се, че нямаме претенциите да успеем да ви научим на покривен занаят в рамките на оскъдните редове, които предстоят. Това е умение, което се придобива само с практика. Тук обаче малко ще разкрием завесата с помощта на потребителите, част от винаги готовата да помогне със строителни съвети общност от форум Направи сам. Един от тях има своите колебания дали е на прав път с плановете си за покрива, а именно:

  • "Замислил съм го по следния начин: Било 16/16. Имам надзид върху него ще лежат единия ред столици 16/16. Втория ред столици ще е подпрян на колони 16/16 на разстояние 3 м ще са колоните като последните две ще са на 4.2 м една от друга. Ребра 8/12 през 55-60 см. Отгоре плоскост и битумни керемиди. Въпроса ми е добре ли съм избрал размера на гредите и ребрата”

Отговорът не закъснява и съдържа в себе си конкретни насоки от друг участник във форума:

  • “...в една стара книга за дървени конструкции бяха дадени подпорните разстояния и се въртяха между 2 м за тънките и около 2.8 за 12/12 и до към 3,3 за по дебели 15/15. Ти, ако ще се застраховаш, ги занижаваш това е за едва ли не 0 % провисване...Аз съм премостил 4 м с 12/12 но е гредоред, който напреко има още една греда и на нея 3 попа подпират средна столица - има видимо провисване от около 1,5 -2 см на средата.
  • Столицата ляга на 2 стени(начало и край) една междинна стена на 1/3 от дължината. в тази 1/3(около 3,5 м и 50 извън зида е подпряна по описаната горе схема в гредореда на подпокривното. Снадката на 4 м греда е над стена и продължава 8м ( още 2 по 4м) 50-60 извън зида . т.е за 7,5 м имам 3 подпори в гредореда което е на 2-2,5м както е удобно. През няколко мертека (3-4) е желателно да има А образна сглобка с талпа 6-20 ако е възможно разбира се.”


Двускатен покрив: предимства и недостатъци

Ако не сте напълно сигурни дали двускатният покрив е удачно решение конкретно за вашата къща, тук е моментът да споделим с вас плюсовете и минусите, свързани с него.

Започваме с предимствата:

  • Конструкция, позволяваща да се оползотвори подпокривното пространство. При това, таванското помещение под покрива може да бъде на само склад, а и пригодена за живеене стая, а защо не и цяло жилище.
  • Улеснен дренаж при валежи от сняг и дъжд. В добавка към това, в повечето случаи при двускатните покриви не е наложително полагането на хидроизолация.
  • Бързина при изграждането им и икономическа рентабилност.

Има и няколко недостатъка:

  • Ако решите да надграждате къщата си с още един етаж, ще се наложи да “развалите” покрива;
  • По-уязвим при агресивни атмосферни влияния, в сравнение с плоските покриви.
  • Силните ветрове могат да разрушат безвъзвратно покритието му, а при интензивни валежи са появяват течове.


На кого да се доверим за направата на двускатен покрив?

Изграждането на всеки един покрив, включително и двускатния, е сериозен процес, който трябва да доведе до стабилен финален резултат. Ако не ви привлича идеята да се простите с него още при първия по-силен повей, съветваме ви да потърсите опитни специалисти, които си разбират от работата. В MaistorPlus ще намерите препоръчани покривни бригади и фирми, регистрирани близо до вас. Направете безплатна заявка към тях още днес и в рамките на денонощие ще получите в отговор конкурентни оферти, които да сравните. Разгледайте профилите на кандидатствалите по проекта ви изпълнители, вижте репутациите им и отзиви за работата им от предишни клиенти, за да вземете оптимално решение.


Тагове:

Покрив

Бъди в крак с тенденциите в дома и интериора. Информирайте се първи и напълно безплатно чрез:

stroimaxbg VIP
Покривни услуги, София
66 извършени проекта
Светослав Богданов
Паркет и ламинат, София
12 извършени проекта
Ценко и Сие ЕООД VIP
Цялостен ремонт, София
83 извършени проекта
Райчо Петров
Боядисване и декорация, София
7 извършени проекта
Вера Миндова
Строителство на сгради, София
5 извършени проекта
Пламен
Плочки и теракот, Пловдив
18 извършени проекта