Какво ни е необходимо за капково напояване?

Последна редакция на 23/11/2024 от Павлина Георгиева
Източник | Видяно 2 002 пъти

Изграждането на система за капково напояване изисква някои компоненти. Нека видим кои са те:

  • Водоизточник. Това може да бъде река, езеро, чешма, към която е вързан бидон или цистерна, кладенец.
  • Водна помпа. Използва се, за да може да засмуква водата с определено налягане.
  • Филтър. Водата трябва да се филтрира, за да не се затлачват маркучите.
  • Система за пренасяне на вода. Изградена е от тръби, преходници и маркучи за капково напояване. Част от системата може да бъде бидон или цистерна. Колкото по-високо е поставен бидонът или цистерната, толкова по-голям дебит ще има водата. Тръбите отвеждат водата до маркучите, а оттам тя излиза на капки или от дупки, или от капкообразуватели.
  • Програматор. Той не е задължителен, но може още повече да облекчи работата по поливането. Нагласява се в определен час да стартира отдаването на вода за дадени време и място. Има модели, които позволяват да се настроят няколко програми в различно време и продължителност, според културите, които се напояват.
  • Датчик за дъжд. Също е по желание, като името му подсказва, че дава сигнал поливната система да не се включва, когато завали по-силно.

Свързано:

Идеи за градина Капково напояване: По-добрата система за поливане?

Веднъж инвестирали средства и време в изграждането на поливна система с капково напояване, в времето вложенията ни ще се оправдаят. Така твърдят хора, които вече са я опитвали. На вашето внимание тук е представена снимка, която показва част от система за капково поливане. В този случай тя е направена с бели PVC тръби, които водят началото си или от цистерна, която се пълни с чешмяна или дъждовна вода, или от кладенец. На равни разстояния по тръбите са поставени черни капкообразуватели, като тук са сравнително раздалечени един от друг, но могат да бъдат и по-близко разположени. Всичко зависи и от честотата на засяване на самите култури. Забелязваме още, че системата от тръби е повдигната на няколко сантиметра от земята. Това е единият от вариантите, а може да бъде и частично заровена или вкопана в почвата. В демонстрирания тук пример е очевидно, че по-лесно може да се проследява количеството вода, което излиза от съответните капкообразуватели. Перпендикулярно на тръбите откриваме опънати три светли въжета. Напред, в дълбочина, се вижда част от свежа зелена поляна, както и обособени градинки със стени, направени от изшлайфани цилиндрични дървени трупи.