Принципът на компостирането съвсем не е сложен. За целта трябва да отделите в градината си пространство, чиито минимални размери са 1 х 1 х 1 м и в него да започнете да поставяте пластове от органични отпадъци. Колкото по-малки са парченцата от изхвърления боклук, токлова по-бързо ще започне процесът на разграждане.
Необходимо е да размествате пластовете на компоста поне веднъж седмично, в най-добрия случай - на всеки пет дни. Най-лесно бихте могли да разбъркате купчината с вила, извършвайки центробежни движения от сърцевината към периферията на компоста.
Вижте още: Пътеките в двора
Важно е да постигнете умерена влажност за вашия компост. За целта може да си помогнете с найлон. Ако влажността е пракалено висока, компостът ще започне да гние ускорено и в двора ви ще се разнесе много неприятна миризма. В случай че влагата не е достатъчна, до правилно разлагане изобщо няма да се стигне.
Освен на купчина, може да съхранявате вашия компост и в саморъчно направени за целта сандъци и заграждения. Ако сте се развълнували от идеята да си направите домашен компост, не се колебайте да започнете веднага. Чувството да затворите цикъла на използваните от вас суровини е несравнимо, а и ползата от получената тор не е за подценяване.
В случай че нямате място за компост, защото разпределението в градината ви не е оптимално, свържете се с експерт по ландшафтен дизайн, който да ви помогне да оптимизирате пространството. Ако вече си представяте подредбата в мислите си, не пропускайте възможността да заявите безплатно проект за озеленяване.