Първата стъпка към успешното функционално зониране е анализът на потребностите. Преди да пристъпите към организирането на пространството си, е важно да разберете какво точно искате да постигнете. Анализът на вашите нужди ще ви помогне да определите какви функционални зони са ви необходими и как да ги разположите в дома си.
Изборът на подходящи мебели и аксесоари е следващата важна стъпка за успешното функционално зониране. Мебелите трябва да са функционални, но и да отговарят на естетическите ни предпочитания и да ги съчетаем така, че да се вписват хармонично в общата визия на интериора.
Дизайнерите често използват един много работещ медот за дефиниране на отделните зони в интериора и това е комбинирането на цветове и текстури. Играта с тоналностите и различните текстури с лекота подчертава зоните и да им придава индивидуалност.
Изберете различни цветове за стените, мебелите и аксесоарите в различните зони. Например, в хола може да използвате топли, уютни цветове, докато в работния кът - по-неутрални и стимулиращи. Комбинирайте гладки повърхности с груби, материали като дърво с метал, текстил с керамика. Това ще добави интерес и ще разграничи зоните.
Различните подови настилки помагат много при зонирането. Разбира се, необходимо е да съобразим предназначението на зоната. Например, в кухнята са подходящи плочки или ламинат, а в спалнята - мек и разкошен килим.
Функционалното зониране не е просто техника, а своеобразно изкуство. Начин да създадем пространство, което не само отговаря на нуждите и желанията ни, но и да ни вълнува и вдъхновява. С правилното зониране, всеки ъгъл от интериора се превръща в мястото, от което имаме нужда за да бъдем продуктивни, да релаксираме на спокойствие и да създаваме спомени и вълнуващи преживявания с близки и приятели. Такъв е домът, в който искаме да бъдем!