Движението за зелено строителство набира все по-голяма сила през последните години, като устойчивостта става все по-важен фактор, когато става въпрос за нови проекти. Устойчивите сгради се проектират и изграждат с оглед на околната среда, като намаляват потреблението на енергия, пестят ресурси и подобряват цялостната ефективност. Това се постига чрез комбинация от зелени технологии като слънчева енергия, зелени покриви и събиране на дъждовна вода, зелени материали и зелени строителни практики.
Движението за зелено строителство се основава на принципите на устойчивото развитие, чиято цел е да се посрещнат настоящите нужди, без да се застрашава способността на бъдещите поколения да правят същото. Това означава, че зелените сгради се проектират и изграждат с оглед на дългосрочната перспектива, като се отчита въздействието им върху околната среда във времето.
Устойчивата архитектура и строителство непрекъснато се развиват и има няколко нови тенденции, които се очаква да оформят индустрията през следващите години. Някои от основните нововъзникващи тенденции в областта на устойчивата архитектура и строителство за 2023 г. включват: