Холна масичка Направи си сам

Последна редакция на 22/12/2024 от Флора Велчева
Източник | Видяно 597 пъти

На всеки от нас често се случва, разглеждайки каталог с мебели или пък сърфирайки в интернет, да попадне на уникални мебелни находки, които ни се иска незабавно да притежаваме вкъщи и с тях да украсим дома си. В това, разбира се, няма нищо лошо, напротив - действа вдъхновяващо и кара съзнанието ни да си поиграе с идеите, които се появяват. Понякога обаче уникалните мебели, по които се захласваме, са доста скъпи, неподходящи за помещението, в което планираме да ги поставим или пък са просто красиви, без да имат някакви допълнителни предимства и функции.

 

В такива ситуации чудесен вариант е да се обърнете към специалист, който да изработи избраната от вас мебел. Такъв, който да се съобрази с желанията ви, нуждите ви и, разбира се, спецификите на стаята, в която новата ви мебел ще вирее. Има обаче и още един доста добър вариант - вие сами да създадете стола, леглото или масата, които копнеете да красят дома ви.

 

Кой вариант обаче е по-удачен? За да ви улесним при този нелек избор, тук ви показваме всички предимства и недостатъци на това вие сами да изработите холната си масичка, както тези от това да се доверите на майстор за направата ѝ.

 

Какво трябва да имате предвид, когато сами изработвате масичката си?

 

Холната масичка е невероятна мебел, която е необходим елемент във всеки дом. Тя не само служи за прекрасен декоративен акцент в стаята, но и допринася за удобството и практичността при съхранението на вещите в дневната. Какво обаче трябва да имате предвид, когато решите сами да я създадете?

  •     Ключова стъпка е да създадете в ума си най-подходящият за нуждите ви дизайн. Помислете кой вариант ще функционира най-добре в помещението ви и ще ви носи наслада. Отговорете си на въпроса какъв тип маса хем ще стои добре в дневната ви, хем ще е практичен и удобен.
  •     Още едно нещо, което е задължително при изработката на масичка, е да изберете подходяща дървесина. Ако нямате такъв късмет, ще се наложи сами да се погрижите за перфектното ѝ състояние. Това, естествено, не е трудно. Трябват ви само измервателни инструменти, молив, шкурка и прободен трион.

 

Кои са необходимите материали при изработката на масичка?

  •     3-4 стари палети или друг вид дърво по ваше желание;
  •     Водоустойчив шперплат. Боровият, брезовият и тополовият са идеални варианти.
  •     Шкурка;
  •     Абрихт (или рендосвач);
  •     Скоби;
  •     Уред за измерване - линия, ролетка;
  •     Бормашина;
  •     Пирони;
  •     Махален прободен трион (можете да го намерите в Powerfix);
  •     Пистолет за пирони;
  •     Боя или лак за дърво, по ваше желание;
  •     Очила за работа.

 

 

Цената - факторът, който променя всичко

 

Цената определено е един от факторите, който може да окаже най-голямо върху всеки един избор.

  •     Цената на една красива и елегантна холна маса в мебелен магазин може да варира в диапазона от 80 лв до 700 лв.
  •     Ситуацията е малко по-различна, ако се доверите на специалист в областта на мебелите по поръчка, който да изработи масичката за вас. Ако се спрете на този вариант, от бюджета си ще трябва да заделите не по малко от 300 лв. Таван на цените няма, но ориентировъчен такъв е 600 лв. Естествено, предимство в случая е, че майсторът ще се съобрази с абсолютно всички ваши изисквания, както и със спецификата на стаята, в която масичката ще се постави.
  •     Най-изгодният начин на пръв поглед е да изработите масичката си сами. Разходите, които трябва да предвидите не са много, а резултатът ще е кокетна мебел, изработена според вашите лични усещания. Материалите и инструментите, които ще са ви необходими, вече споделихме. А какви са цените им?

    За масичката ще ви трябват дървени дъски, които струват не повече от 50 лв. Разбира се, можете да изберете и друг материал. По-бюджетен, но много ефектен вариант са например дървените палети.

    В бюджета си ще трябва да предвидите и разходи за пирони (около 4 лв/ кг), скоби (от 10 стотинки до 2 лева), шперплат (между 20 и 30 лева), лак за дърво (от 2 лв до 6 лв) и шкурка (около 8 лв/м).

    За да нарежете без усилие дървените плоскости или палетите, можете да се доверите на махалния прободен трион на Powerfix, чиято цена ще откриете в актуалната брошура на нашите партньори.

 

 

Времето - най-ценният ресурс

 

Времето е още един изключително важен фактор, който в никакъв случай не бива да бъде подценяван.

  •     За закупуването на готова маса от мебелен магазин са ви нужни между15 минути и 1-2 часа. Но дали тя ще пасва на стила ви и на атмосферата в дома ви?
  •     От друга страна специалистите по изработка на мебели ще се съобразят с всички изисквания, които имате, ще ви дадат професионални съвети и ще изберат качествени материали. Времето, за което един майстор ще създаде масичката, за която мечтаете, е между 7 и 14 дни, в зависимост от ангажираността му и сложността на проекта.  
  •     Всеки знае, че най-сладката награда от усиления труд е перфектният резултат. Такъв можете да постигнете, ако изберете сами да изработите масичката си. В интернет има безброй “направи си сам” проекти, които ще ви помогнат в изпълнението на тази мисия. Времето, което ще ви отнеме изработката на холната масичка, е не повече от уикенд.

 

Вече взехте решение дали да изработите холната си масичка сами или да се доверите на специалист? В такъв случай ви остава само да изберете качествен инструмент за основните етапи от осъществяване на проекта. Попитайте нашите партньори от Lidl за махалния прободен трион, за да имате под ръка удобен и практичен помощник не само за настоящото, но и за бъдещите си ремонтни начинания. 

 

Свързано:

Идеи за хол Сравнение на цени - колко струва да си направим сами, да си купим готова или да си поръчаме готова - масичка за хола