Съществуват критерии, на които прозорците трябва да отговарят, за да е налице енергийна ефективност. За повече подробности е препоръчително да се обърнете към специалисти. Още нещо, на което е важно да се обърне внимание, е какво изложение е подходящо спрямо климатичните и атмосферни условия, както и типа сграда, в която живеете. Това се отнася с особена сила за пасивните къщи, които в голяма степен разчитат на соларна енергия.
На места, където е необходимо да се обърне повече внимание на отопляването през студените сезони, е добре по-голямата част от прозорците в дома да бъдат с южно изложение. По този начин през зимата ще могат да събират енергия от слънцето, когато то е ниско на хоризонта. За предпазване от прекомерно нахлуване на горещина през лятото, когато позицията на слънцето е високо, могат да се използват навеси и други сенници.
За да имат добра енергийна ефективност, прозорците с южно изложение трябва да бъдат с коефициент на слънчева светлина по-висок от 0.6, за максимално привличане на топлина през зимата. Препоръчително е U-факторът им да е 0.35, или по-малко, с цел намаляване на нежеланата топлинна проводимост. Същевременно визуалната пропускливост следва да бъде висока и така да влиза достатъчно светлина в съответните помещения.
Прозорци с източно, западно и северно изложение е добре да бъдат по-малки, като все пак размерът им да е достатъчен, за да влиза необходимата дневна светлина. Топлината и светлината, влизащи от изток и запад, са трудни за контролиране, особено когато слънцето е ниско в небето. Поради тази причина е хубаво остъкляването от тази страна да е с нисък коефициент на слънчева светлина или да се използва допълнително затъмняване.
Северно ориентираните прозорци събират малко слънчева светлина, затова те се използват само заради светлината, която привличат. Ако, обаче, се търси охлаждащ ефект, северното остъкляване доминира, а при южното изложение се използват повече сенници и други затъмняващи ефекти.