7 любопитни факта за покривите

Публикувано на 20/05/2015 от Павлина Георгиева | Последна редакция на 14/07/2016 | Видяно 4 797 пъти

Покривът засега е единственото официално местожителство на Карлсон. Често компания му правят котките с най-изследователски дух в квартала. Когато не е част от приказка, покривът има навика да разнообразява живота на живеещите под него под формата на течове и отваря работа на майсторите. Ако и вие имате нужда от професионално извършен ремонт на покриви, не се колебайте да направите безплатна заявка към специалисти близо до вас. Междувременно, в тази статия ви предлагаме да се запознаете със 7 любопитни факта за покривите.


В зората на покривното дело

Сламата, глината и камъкът са сред най-старите материали, използвани за направата на покриви. Има теории, според които със слама се е работило между 5 000 и 1 800 г. пр. н. е., а свидетелствата за употреба на глинени плочи отвеждат назад до 10 000 г. пр. н. е. Любопитно е, че някои глинени покриви имат впечатляващо дълъг живот - издържат повече от хиляда години!


Проблемът е в изолационния материал

Когато някоя керемида от покрива потече, първоизточникът на теча в повечето случаи е изолационният материал под нея. Той трябва да се сменя на всеки осем, до двадесет години, като върху новия отново могат да се използват предишните керемиди, стига да са достатъчно здрави.


Теч от покрива? Водата пътешества!

Преди реално да се види, че тече вода от тавана, тя може да е предприела пътешествие от първоначалната си точка. Има случаи, когато близо 30 см делят първопричината за теча от видимата поява на капки или влага.


Трудно ще ви бъде да застраховате дървен покрив

Някои застрахователни компании ще вземат по-голяма сума за подобна услуга, поради потенциалната опасност от пожар. Други категорично ще ви откажат.


Бетон, маскиран като дърво

Съществуват бетонни покривни плочи, които изглеждат като направени от дърво. Предимството пред дървените е, че не са застрашени от разрушаване при пожар.


Стоманен покрив - втора употреба?

Иначе казано, възможно е да ви бъде изработен стоманен покрив, състоящ се от до 65 % рециклирани материали. Екологично и икономично!


Зеленият покрив си струва

Така наречените зелени, естествени покривни материали, имат по-голяма издържливост в сравнение с асфалтовите покриви. А покривите, които представляват своеобразна полянка, понякога и с дръвчета върху тях, поставени правилно, не пропускат вода. Причината е, че почвата и засадените в нея растения неутрализират вредното слънчево влияние и резките температурни промени. По този начин зеленият покрив може да пази дома ви сух много дълго време.

Разполагате ли с още любопитни факти, свързани с покривите, сте добре дошли да ги споделите в коментар под статията. А ако ви предстои покриване на новия ви дом или ремонт на покрива, можете да се доверите на специалисти. Изпратете безплатна заявка, запознайте се с профилите на майсторите, изпратили ви оферти, разгледайте препоръки и оценки от клиенти и направете най-удачния избор.



Бъди в крак с тенденциите в дома и интериора. Информирайте се първи и напълно безплатно чрез:

Ремонти VIP
Покривни услуги, София
3 извършени проекта
Людмил Банишки
Мебели и обзавеждане, Банкя
26 извършени проекта
Ремонти VIP
Покривни услуги, София
3 извършени проекта
Стефан Василев
Електроуслуги, София
56 извършени проекта
Иво - вътр.ремонти
Сухо строителство, София
55 извършени проекта
Energy Solutions
Отопление и климатизация, София
28 извършени проекта