Как да почистим пералнята сами
Когато пуснете дрехите си в пералнята, очаквате да излязат чисти. И логично. Но колко пъти се е случвало да почистите самата машина? За да подобрите ефикасността ѝ и да избегнете неприятните миризми, съветваме ви да отделяте време и за това. Не знаете как? Не се притеснявайте. Пробвайте да приложите следващите съвети, а ако решите, че ви е необходим специалист, пуснете заявка в сайта и се свържете с един от регистрираните специалисти.
Отстранете мръсотията
Без значение дали забелязвате или не, в пералнята се събира мръсотия. Особено ако вкъщи имате домашен любимец, чиято козина неминуемо полепва по дрехите ви, а след това и по вътрешността на машината. Редовно минавайте с влажна кърпа, така че вече образувалата се там мръсотия да не преминава върху дрехите ви. Друга добра идея е да използвате прахосмукачка, като естествено първо се убедите, че цилиндърът на пералнята е добре изсъхнал. Предупреждаваме ви, че ще бъдете изненадани от количеството мръсотия, на което ще се натъкнете.
Вижте също: Пролетно почистване на кухнята с естествени подръчни материали
Неутрализирайте неприятните миризми
По-новите перални имат специална програма, която се пуска, за да се самопочисти. Ако вашата машина все още не се е сдобила с тази екстра, можете да я пуснете на празни обороти, програма с висока температура, като към праха за пране добавите и малко белина. В случай че миризмата все пак остане, тогава трябва да обърнете внимание на местата, на които често се задържа вода - гумените уплътнения и разделенията за прах и омекотител. Почистете с разтвор от оцет и вода и оставете да изсъхне. Повтаряйте веднъж месечно.
Подобрете ефикасността
Мястото, което най-често бива засягано от котления камък и другите нечистотии, са филтрите за топла и студена вода, които се намират на гърба на пералнята. Щом забележите, че машината ви се затруднява при работа, в повечето случаи се дължи на натрупалите се там мръсотии. За да ги почистите, първо трябва да изключите пералнята от щепсела, да прекъснете водоснабдяването, да откачите тръбите за топла и студена вода и да премахнете филтрите. Накиснете ги в оцет, за да отстраните котления камък, след което бързо изплакнете и върнете по местата им. Включете обратно машината. Подобрение трябва да видите още при първото изпиране.
Вижте също: 5 начина да задържите къщата си чиста за по-дълго време
Имате нужда от помощ?
Ако нещо от видяното тук ви се е сторило добра идея, но не знаете как да действате сами, не се чудете, а се доверете на регистрираните изпълнители в MaistorPlus. Пуснете заявка и ще се свържете с добри професионалисти, измежду които да изберете след предложена оферта, сравнете цени и се спрете на най-подходящия изпълнител.
Сфера 2015
VIP
Ремонт на баня, Бургас
23 извършени проекта
Антон Грънчаров
Цялостен ремонт, София32 извършени проекта
Хоум Рок Билдър ЕООД
VIP
Ремонт на баня, София
13 извършени проекта
DYSIGN
Архитектура и дизайн, София8 извършени проекта
Димитър Димов
Цялостен ремонт, Варна11 извършени проекта
Калин Недялков
Покривни услуги, София13 извършени проекта