Как да изберем правилната ютия?
Появата на множество иновации в света на технологиите е колкото улесняващо и удобно, толкова и объркващо заради богатия избор на пазара. Ютията определено не е от стоките, които се подменят често, затова трябва да бъдете изключително внимателни, когато искате да се сдобиете с нова. За да сте напълно удовлетворени от покупката, по-добре е да инвестирате няколко лева повече и по този начин да подсигурите дългото използване на уреда. Ако са ви необходими и други ценни съвети, свързани с уюта на вашия дом, винаги можете да разчитате на професионалистите.
Покритието е най-важно!
Основният елемент на ютията е гладещата повърхност, защото от нея зависи качеството на изглаждане на тъканите, потреблението на ток, тежестта на уреда и не на последно място - цената.
- Системата с неръждаема ламарина се използва за направата на по-евтини ютии, които не се предвижда да бъдат използвани често. Трябва да знаете, че това покритие е с висок риск от залепване на тъкани.
- Алуминиевата плоча има едно основно предимство, а именно - олекотяване на самия уред.
- Тефлоновото покритие обединява мощността на масивните метални плочи и защитата от залепване.
- А ютиите с керамична плоча като цяло са едни от най-лесните за поддръжка и експлоатация, но заради високата си мощност, са и по-тежки.
Вижте още: Как да изберем кухненски нож
Правилният резервоар за водата
Типичният резервоар събира 200-250 мл. вода, но при някои ютии достига 350-400 мл. Тук важи правилото "колкото повече, толкова по-добре". При покупката на нова ютия трябва да обърнете внимание на специалната антиваровикова игла, която защитава повърхността от варовик, образуващ се при наливането на вода от чешмата. Ако ютията не е защитена по този начин, най-добре използвайте преварена или дестилирана вода.
С парни отвори или пръскаща?
Така нареченият "паров удар" се използва за силно продухване на тъкани, правейки ги по-меки и лесни за гладене. Модерните ютии обикновено разполагат с 2 варианта за овлажняване на тъканите - или пръскат вода върху дрехата, която гладите, или изпускат гореща пара през отворите. Има и ютии, разполагащи с вертикална пара, с която можете да гладите палта и якета, без да се налага дори да ги махате от закачалката. Този вид е изключително предпочитан от семейства, които имат домашен любимец или малко бебе, защото се използва за премахване на прах от тапицерията.
Дръжки, кабели и други екстри
Освен техническите параметри, преценете дали уредът ще ви бъде удобен за ползване в бъдеще. Обърнете внимание на вида на дръжките, дължината на кабела и общата тежест. Ако наблизо до мястото за гладене вкъщи няма контакт, то изберете модел с подходяща дължина на кабела. Някои съвременни ютии притежават и функция за автоизключване - 10-15 минути, ако уредът стои вертикално без да се движи и 10 секунди, ако е в хоризонтално положение. Друга екстра е системата за почистване на варовитите отлагания в ютията. На практика изглеждат незначителни подробности, но защо да не се улесните при самата покупка, вместо после да се чудите как да нагодите ютията, така че да ви е по-удобна.
Ако освен смяната на дребна домакинска техника ви предстои по-мащабно освежаване на дома, не забравяйте да направите безплатна заявка в MaistorPlus. По този начин ще получи необвързващи оферти, създадени специално за вашия проект, и ще можете да разгледате профилите на различни специалисти в областта.
Георги Димитров
VIP
Цялостен ремонт, София
13 извършени проекта
Александър Костянев
Цялостен ремонт, Пловдив9 извършени проекта
Георги Димитров
VIP
Цялостен ремонт, София
13 извършени проекта
Младен Георгиев
Покривни услуги, София25 извършени проекта
Пламен
Плочки и теракот, Пловдив18 извършени проекта
Станислав
Отопление и климатизация, Каблешково18 извършени проекта