Как би изглеждал Париж през 2050г. според Винсент Калебаут
В основата на този проект стои идеята за Париж като един съвременен "интелигентен град", отличаващ се с изключителни архитектурни хрумки, екологични решения и стратегии, променящи изцяло облика му и навиците на обитателите му. За тази цел през 2050 г. сърцето на Франция трябва да разполага с множество високоетажни сгради, технологично оборудвани така, че да имат позитивна енергийна производителност (BEPOS).
Сгради, които сами покриват нуждите си от електричество?
Тези кули ще разполагат с фоточувствителна обвивка, благодарение, на която сградите сами ще могат да обслужват нуждите си от електричество. Това е възможно, тъй като тази обвивка ще поглъща слънчева светлина, за да произвежда електроенергия. Те се отличават с неповторим, почти "извънземен" дизайн, в който правят впечатление ясно обособените клетки. Архитектите спорят дали построяването на подобни съоръжения е възможно днес, но макар с определени разлики, подобни "зелени" идеи са ни жизнено необходими.
Виж още: 17 удивителни места в Австралия, които си струва да видите
Многофункционалните "Бамбукови гнезда"
Тези специфични сгради донякъде наподобяват идеята за медената пита, като разликата е, че са обвити с бамбукови био-мрежи, свързващи страхотни вертикални градини. Тук отново енергията от вятъра ще бъде оползотворена максимално, като грижата за зеленчуковите градини все пак не остава на заден план. Тази алтернатива може да се използва и за вертикално "дострояване" на съществуващи сгради с цел да се повиши жилищният им капацитет.
Неземни отвън и отвътре
Всичко това се случва не къде да е, а на известната търговска улица Риволи. Елегантният дизайн на кулите е в съзвучие с оживената градска среда, като допълва прекрасно традиционните архитектурни паметници. Друг интересен факт за т.нар. "Планински кули" е, че те трябва да бъдат създадени върху съществуващи, но неизползваеми комини.
От изоставена част на града в приятен зелен парк
Те са разположени около своеобразен коридор, който разсича центъра на Париж в продължение на 23 километра. Целта е тази занемарена част на града, през която в миналото са преминавали жп линии, да се превърне в "зелен" парк, който стимулира грижата за околната среда. Тези кули отново впечатляват с огромната си височина и неподражаем дизайн.
Усилена работа и развлечения под един покрив
Освен всичко останало, Винсент Калебаут предвижда съоръженията да разполагат с множество помещения за бизнеса. Посетителите пък ще имат възможността да се разходят из тези великолепни сгради с помощта на специални асансьори, без да нарушават работния процес в офисите.
Бихте ли си купили жилище в подобна медена пита?
Неповторим дизайн, силно наподобяващ медена пита, който освен всичко останало, е и създаден с мисъл за околната среда. Това невероятно архитектурно решение представлява надграждане върху съществуващи сгради в Париж, като удвоява тяхната височина и пространствен капацитет.
Ключът е в смесеното предназначение
Тези сгради обединяват под един покрив жилища и търговски предприятия, като по този начин сближават работните места на стотици хора с тяхното местоживеене. Това рефлектира върху трафика, както и времето, необходимо за стигане до работа. В допълнение те поглъщат слънчева светлина и произвеждат биогорива. И това, ако не е красива и функционална идея?
Незбравимите "Мангрови кули"
Дизайнът на тези сгради е вдъхновен от мангровата растителност, която се отличава с лесна адаптивност към неблагоприятни условия. Тяхното основно предназначение е да обслужват нуждите на туристите, тъй като е предвидено през 2050г. те да бъдат разположени около най-натоварената железопътна гара в Париж. За тази цел в тях ще се помещават банки, офиси, хотели, ресторанти и кафенета.
От птичи поглед
Проектът на Винсент Калебаут за устройството на Париж през 2050 година е част от Климатичния енергиен план на града и предлага своеобразно решение за справяне със замърсяването и схвръхзастрояването. Проектът съдържа осем иновативни структури, съчетаващи множество функции, които са разположени в различни части на града. Те срещат великолепното историческо минало на Париж с идеята за едно по-добро и екологично бъдеще.
Виж още: Удивителен сватбен параклис, с форма на панделка, в Хирошима, Япония
Пречистващите "Антисмог кули"
Забележителното на тези кули е най-вече това, че те ще могат да пречистват замърсения въздух и да произвеждат електричество с помощта на осеви вятърни турбини и други модерни технологични решения.
Мостове и кули в едно
Тези съоръжения имат за цел да свържат източните и западните банки на града, като същевременно произвеждат енергия, използвайки тази на реката, минаваща под тях. Съхранявайки красотата на Париж в своя дизайн, тези кули стават дом на иновативни решения, намаляващи замърсяването на въздуха и вредата върху околната среда.
Виж още: Невероятна къща от бамбук в Бали
Уникалните "Фотосинтезиращи кули"
Тези интересни сгради определено биха приковали погледа отдалеч. Освен с интригуващия си външен вид, те впечатляват и с функционалност, защото разполагат с изолационна био-фасада, произвеждаща био гориво. Това съоръжение съхранява идеята, че нарастването на нуждите на населението и здравословния начин на живот все пак могат да вървят ръка за ръка.
Предвидено е производството и на храни
Мисията на тези кули-ферми е да се грижат за производството на храни в града. Освен намалената до минимум употреба на пестициди и изкуствени торове, тези три свързани съоръжения спомагат и за снабдяването на града с кислород.
"Кулите-ферми" притежават и друга интересна технология
Освен всичко това, и тези кули, както останалите, разполагат с иновативната технология "phylolight". Тя представлява специфична система, която с помощта на вятърни турбини, осигурява светлина и енергия, необходими за функционирането на сградите.
Как би изглеждал Париж през 2050г. според Винсент Калебаут
Париж е едно от най-забележителните кътчета в света днес, отличаващо се с великолепни исторически паметници и огромна посещаемост всяка година. Както повечето големи градове обаче, той се бори с проблеми, свързани със замърсяването, свръхзастрояването и постоянно увеличаващото се население. На помощ в тази борба се появява един изключително интересен проект, дело на Винсент Калебаут, представящ идеята за това как ще изглежда Париж през 2050г. Предприемете с нас тази смела крачка напред във времето, а всички ваши идеи, които този проект ще вдъхнови, стават напълно възможни със съдействието на специалистите, регистрирани в MaistorPlus!
Невероятните "Планински кули"
Превъзходният дизайн на тези небостъргачи е вдъхновен от природата и грижата за нея. Те са отдадени на подпомагането на здравословния начин на живот, защото разполагат с технологии за пасивно затопляне и охлаждане, използване на дъждовна вода и живи зелени стени. Идеята на Винсент Калебаут е да намери баланс между забързаното ежедневие на жителите на Париж и опазването на околната среда, неговите сгради са проектирани така, че предлагат разнообразни "зелени" занимания, като градинарство например.
Безспорни предимства
Кулите ще помещават и множество жилища, като по този начин ще влияят благоприятно върху проблема със свръхзастрояването и пренаселването на Париж. Този невероятен проект носи изключително важно послание, защото ни показва как можем да съчетаем натовареното си ежедневие с грижата за природата. Споделете с нас своите иновативни идеи за опазване на околната среда, а за да повишите енергийната ефективност на дома си, потърсете съвет от квалифицираните специалисти на MaistorPlus, като направите безплатна заявка още сега!
Тагове:
Тенденции
Ремонти
VIP
Покривни услуги, София
3 извършени проекта
Строително-ремонтни дейности-Тодоров
Покривни услуги, София80 извършени проекта
Ремонти
VIP
Покривни услуги, София
3 извършени проекта
"Ванива Строй" ЕООД
Цялостен ремонт, София50 извършени проекта
Атанас Иванов
Цялостен ремонт, София31 извършени проекта
ИРИС БИЛД ИНЖЕНЕРИНГ ЕООД
Покривни услуги, София35 извършени проекта